ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Ο ΑΟ Θήρας προκρίθηκε στους «16» του Challenge Cup

2744030

Στις «16» καλύτερες ομάδες του Challenge Cup βόλεϊ των γυναικών προκρίθηκε ο ΑΟ Θήρας. Τα «κορίτσια της Σαντορίνης» επικράτησαν της Ντρίτα Γκζίλαν από το Κόσοβο με 3-0 σετ (25-22, 25-16, 25-21), πήραν το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση της διοργάνωσης και ενθουσίασαν τους φίλαθλους που είχαν γεμίσει τις κερκίδες.

Η ομάδα της Θήρας μπήκε στο κλειστό αποφασισμένη να τελειώνει… μία ώρα αρχύτερα με την πρόκριση. Παρόλο που χρειαζόταν μόνο δύο σετ για να περάσουν στις «16» του θεσμού, οι αθλήτριες έπαιξαν από το πρώτο λεπτό με στόχο και τη νίκη. Οι φιλοξενούμενες σήμερα παρουσιάστηκαν σαφώς βελτιωμένες σε σχέση με την πρώτη αναμέτρηση αλλά και πάλι δε μπόρεσαν ούτε λεπτό να απειλήσουν τις οικοδέσποινες. Ο ελληνικός σύλλογος επικράτησε εύκολα στο πρώτο σετ με 25-22.

Αντίστοιχη ήταν η εικόνα και στα δύο επόμενα σετ. Οι «νησιώτισσες» υπερίσχυσαν των αντιπάλων τους σε όλους τους τομείς, και νίκησαν με 3-0 σε μία αναμέτρηση που διήρκεσε 1 ώρα και 12 λεπτά.