ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

UEFA: σκληρό μάθημα μικρών στους μεγάλους

Το κύπελλο UEFA έχει τη δική του λάμψη. H δεύτερη τη τάξει ευρωπαϊκή διοργάνωση αποζημίωσε με τον καλύτερο τρόπο τους απανταχού φίλους του ποδοσφαίρου και δύο στροφές πριν από το τέλος φώναξε δυναμικά παρών, σε θέαμα και συγκινήσεις.

Οι… καρδιές έσπασαν σε «Καμπ Νου» και «Ολύμπικο», όπου Σέλτικ και Βιγιαρεάλ πήραν την πρόκριση στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Οι Σκωτσέζοι υπερασπίστηκαν ως κόρη οφθαλμού το 1-0 στο «Σέλτικ Παρκ» της Γλασκώβης και έφυγαν από τη Βαρκελώνη χωρίς να δεχθούν γκολ (0-0). Οι «καθολικοί» δεν θα τα κατάφερναν εάν δεν είχαν σε μεγάλη μέρα τον 19χρονο τερματοφύλακά τους Ντέιβιντ Μάρσαλ, o οποίος μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχε συμμετοχή σε ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Στη Ρώμη η ομάδα του Φάμπιο Καπέλο, με τον Φραντσέσκο Τότι για πρώτη φορά στην 11άδα σε ευρωπαϊκό παιχνίδι μετά περίπου ένα χρόνο, επικράτησε με 2-1 της Βιγιαρεάλ. Το σκορ αυτό δεν αποδείχθηκε αρκετό για να της δώσει την πρόκριση, αφού είχε ηττηθεί με 2-0 στο «Μαδριγάλ». Από τον πάγκο παρακολούθησε όλο το παιχνίδι ο Τραϊανός Δέλλας, αφού ο Καπέλο έκρινε πως η συμμετοχή του δεν ήταν απαραίτητη.

Στο «Βελοντρόμ» η Λίβερπουλ προηγήθηκε στο σκορ με τον Χέσκεϊ, όμως στο 36ο λεπτό έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπίσκαν, ο οποίος υπέπεσε σε πέναλτι επάνω στον Μαρλέ. O Ντρογκμπά σημάδεψε σωστά από την άσπρη βούλα και ισοφάρισε, ενώ τη νίκη-πρόκριση έδωσε ο Μεϊτέ (58΄).

Στο «Μεστάγια», η Βαλένθια χρειάστηκε τη βοήθεια του «ασημένιου γκολ», το οποίο σημείωσε ο Βιθέντε (99΄) για να λυγίσει στην παράταση την έκπληξη της διοργάνωσης Γκεντσερμπιρλιγκί (2-0). Οι Τούρκοι έπαιζαν από το 86ο λεπτό με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Οζκάν.

Εύκολα πήραν την πρόκριση οι Μπορντό, Αϊντχόφεν και Νιούκαστλ, οι οποίες νίκησαν τις Μπριζ (1-0), Οσέρ (3-0) και Μαγιόρκα (3-0), αντίστοιχα.