ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Ηρακλής – Ολυμπιακός στον τελικό Κυπέλου

Για πέμπτη φορά ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή με έπαθλο το κύπελλο Ελλάδος των ανδρών. Οι «κυανόλευκοι» νίκησαν χθες τον ΠΑΟΚ, ύστερα από ένα επεισοδιακό παιχνίδι, με 3-0 (27-25, 25-16, 25-22) και θα παίξουν με τους «Πειραιώτες» στις 19 Μαρτίου, στην Ορεστιάδα. Οι δύο ομάδες είχαν βρεθεί απέναντι για την ίδια διοργάνωση στην ακριτική πόλη και το 2004 (νίκησε ο Ηρακλής).

Τα χαρτάκια που πέταγαν οι οπαδοί του ΠΑΟΚ, στο κλειστό της Πυλαίας, έγιναν αιτία να ξεκινήσει το παιχνίδι στο 17ο λεπτό (ο διαιτητής Ν. Γεροθόδωρος ζήτησε να σκουπιστεί το παρκέ), ενώ κατά τη διάρκεια της αναμονής πετάχτηκε και μία κροτίδα στα πόδια του κεντρικού του Ηρακλή, Γεράσιμου Κανέλλου. Το πρώτο σετ αποζημίωσε, όμως, τους φιλάθλους για την καθυστέρηση. Καθ’ όλη τη διάρκεια, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, ενώ τη νίκη στον «Γηραιό» έδωσαν μία επίθεση του Οουενς και ένα μπλοκ πάνω στον Μπόγιτς. Στα δύο επόμενα σετ, ο Ηρακλής υπερείχε σε όλους τους τομείς και οι παίκτες του έφτασαν με άνεση στην επικράτηση. Κατά τη διάρκεια του τρίτου σετ, τα υβριστικά συνθήματα κατά του Κώστα Προύσαλη ανάγκασαν τον διαιτητή να διακόψει για λίγα λεπτά τον αγώνα.

Μετά την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, δύο κροτίδες ανάγκασαν τους παίκτες του Ηρακλή να φύγουν γρήγορα, ενώ τριγύρω έπεφταν δεκάδες αντικείμενα. Κορυφαίος παίκτης για τους νικητές ήταν ο Μπρουκ Μπίλινγκς. Ο «Γηραιός» είχε προκριθεί για τελευταία φορά σε τελική φάση του Κυπέλλου το 2006, ενώ συμμετείχε σε έξι τελικούς (έχει κατακτήσει πέντε τίτλους). «Παρά τα προβλήματα που είχαμε και παρά το ότι τον τελευταίο καιρό δεν παίζαμε καλό βόλεϊ, σε αυτό το παιχνίδι είχαμε πάθος και κάναμε αυτό που έπρεπε γιατί ο Ηρακλής πρέπει να πρωταγωνιστεί».

– Η «Θύρα 7» θα αγοράσει όλα τα εισιτήρια του αυριανού αγώνα του Ολυμπιακού με την Πάτρα, για το πρωτάθλημα, προκειμένου να ενισχύσει οικονομικά την ομάδα.