ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Αγγιξε το «σπάσιμο» της έδρας της Μπάρτσα ο Παναθηναϊκός

Η ευκαιρία νίκης που «άγγιξε» ο Παναθηναϊκός, χθες το βράδυ στο «Παλάου Μπλάου Γκράνα», ήταν τόσο μεγάλη, όσο και η εμφάνιση του Δημήτρη Διαμαντίδη. Οι παίκτες της Μπαρτσελόνα, όμως, ήταν αυτοί που έφυγαν με χαμόγελα από τον αγωνιστικό χώρο για την πρώτη νίκη τους κόντρα στον Παναθηναϊκό (83-82).

Μπορεί να υπάρξει και δεύτερη, μεγάλη ευκαιρία για τους «πράσινους», σε διάστημα 48 ωρών, στο ίδιο γήπεδο για να καταφέρουν να νικήσουν στο δεύτερο αγώνα, αύριο, με τους Καταλανούς; Ισως, αν ο Παναθηναϊκός δημιουργήσει και πάλι τις προϋποθέσεις της ευκαιρίας για να νικήσει, όπως έκανε χθές. Το ζητούμενο, όμως, θα είναι αν θα ολοκληρώσει την προσπάθειά του, έχοντας τα ίδια ψυχικά αποθέματα, αλλά και εφόσον το παράδειγμα του Διαμαντίδη μπορέσουν να ακολουθήσουν περισσότεροι συμπαίκτες του…

Μπορεί ο αρχηγός να κάνει το καθήκον του, ακόμα και όταν τον λυγίζει η κόπωση, όπως με το τρίποντο που σημείωσε στα 7΄΄ (82-80), αλλά πόσες φορές ακόμα στη φετινή περίοδο θα ακουστεί το «κρίμα» για την… οσκαρική εμφάνιση του Διαμαντίδη, εφόσον δεν έχει αρμονιστεί με νίκη της ομάδας του;

Ο Παναθηναϊκός, έστω και αν η πλειοψηφία των επιθέσεών του δεν εκτελέστηκαν με ομαδικότητα, αλλά χαρακτηρίστηκαν περισσότερο από την ατομική ποιότητα των πρωτοκλασάτων παικτών του, διατήρησε ακέραιες τις πιθανότητες διεκδίκησης της νίκης στο πρώτο ημίχρονο (37-35). Οταν, δηλαδή, η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε δύο φορές με διαφορά 7 πόντων, αλλά ο Παναθηναϊκός ενεργοποίησε τα αντανακλαστικά του και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να νιώσουν περισσότερο άνετα. Οι «πράσινοι» θα μπορούσαν να είχαν τον έλεγχο του ρυθμού και του σκορ, αν υπήρχε μεγαλύτερη επιθετική συνεισφορά, πέραν των 22 που σημείωσε το δίδυμο Διαμαντίδη – Νίκολας.

Είτε από παίκτες που θεωρείται δεδομένη η συγκομιδή των πόντων τους, όπως ο Μπατίστ, ο Φώτσης, ο Τσαρτσαρής και ο Σάτο, είτε από συμπαίκτες τους, οι οποίοι καλούνται στα συγκεκριμένα παιχνίδια να κάνουν ατομική υπέρβαση, όπως ο Περπέρογλου, ο Καϊμακόγλου και ο Τέπιτς. Γιατί, από τους 11 παίκτες του «τριφυλλιού» που πάτησαν χθες το παρκέ, οι εννέα σημείωσαν συνολικά 13 πόντους…

Αντίθετα, η Μπαρτσελόνα, όπως αναμενόταν, είχε μεγαλύτερη ποιοτική ευχέρεια στις εναλλαγές των παικτών της και ο Πασκουάλ «φρέσκαρε» με μεγαλύτερη άνεση και εμπιστοσύνη την πεντάδα της ομάδας του. Η άμυνα του Παναθηναϊκού, όμως, τον διατήρησε σε απόσταση… αναπνοής στο σκορ, ενώ στο 3ο δεκάλεπτο το άγχος άρχισε να βαραίνει τους παίκτες του Πασκουάλ. Με τον Ναβάρο να έχει σημειώσει μόλις εφτά πόντους στα 23 λεπτά της χρησιμοποίησής του (μέχρι το 30΄), εξαιτίας της άμυνας, κυρίως, από τον Καλάθη, η Μπαρτσελόνα «ανέπνευσε» επιθετικά από τα καλάθια του Αντερσον και του Λάκοβιτς. Η διαιτησία έπαιξε τον ρόλο της, όταν τη χρειάστηκε η έδρα, όπως το φάουλ του Φώτση στον Βάσκεθ, στα 24΄΄ (80-77), αλλά το συμπέρασμα δεν αλλάζει.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Σάδα 2, Ρούμπιο 4, Λάκοβιτς 12 (2), Ναβάρο 13 (2), Πέροβιτς 6, Βάσκεθ 4, Νντονγκ 8, Μορίς 5 (1), Λόρμπεκ 12 (1), Αντερσον 10 (3), Γκριμάου 7 (1).

ΠΑΟ: Τέπιτς, Μάριτς 5, Περπέρογλου 6, Μπατίστ 15, Φώτσης 2, Σάτο, Νίκολας 16 (2), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 26 (4), Βουγιούκας 4, Καλάθης 5 (1).

– Η Κάχα Λαμποράλ επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 76-70 και η Ρεάλ της Βαλένθια με 71-65.