ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Δικαίωση για Ατλέτικο Μαδρίτης, τέλος εποχής για Μπαρτσελόνα

Μεθύσι χαράς προκάλεσε στους οπαδούς της Ατλέτικο Μαδρίτης η κατάκτηση του 10ου τίτλου στην ιστορία της χάρη στη σπουδαία εμφάνιση στο Καμπ Νου και την ισοπαλία με 1-1 με την Μπαρτσελόνα, την οποία και βύθισε στην εσωστρέφεια.

Η ποδοσφαιρική δικαιοσύνη που αποδόθηκε για το σύνολο της σεζόν έφερε το οικοδόμημα του Ντιέγο Σιμεόνε να κόβει το νήμα και τους φίλους των «κολτσονέρος» να πλημμυρίζουν την αγαπημένη τους πλατεία Νεπτούνα, λίγες μέρες πριν τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα στη Ρεάλ. Ταυτόχρονα στην Μπάρτσα έρχονται τεράστιες αλλαγές, με αποχώρηση όχι μόνο του τεχνικού Χεράρδο Μαρτίνο αλλά κι αρκετών παικτών, ενώ η μπάλα της κριτικής έχει πάρει πια ακόμη και τον Λιονέλ Μέσι.

Εννέα χρόνια περίμεναν οι φίλοι της Αρσεναλ για έναν τίτλο, κι έτσι γλέντησαν χθες με την ψυχή τους όταν οι παίκτες της με τον Αρσέν Βενγκέρ παρήλασαν σε ανοιχτό λεωφορείο με το τρόπαιο του Κυπέλλου Αγγλίας. Το Σάββατο οι «Κανονιέρηδες» ανέτρεψαν το προβάδισμα της Χαλ με 2-0 και με τέρματα των Καθόρλα και Κοσιελνί στην κανονική διάρκεια και του Ράμζι στην παράταση νίκησαν 3-2 στο Γουέμπλεϊ.

Ενα ακόμη κύπελλο και για την Μπάγερν, που νίκησε στην παράταση 2-0 την Ντόρτμουντ στον τελικό με γκολ των Αριεν Ρόμπεν και Τόμας Μίλερ.

Τέλος, η Γιουβέντους κατέκτησε το Σκουντέτο με απολογισμό ρεκόρ 102 βαθμών, ενώ η Ρόμα έχασε στην Τζένοα με 1-0 από γκολ του Γιάννη Φετφατζίδη.