ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Προβάδισμα για Κασσιόπη, Νίκη Βόλου

Κασσιόπη και Νίκη Βόλου είναι οι κερδισμένες της 11ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Φούτμπολ Λιγκ. Αμφότερες πανηγύρισαν εκτός έδρας νίκες και εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι οι ομάδες που τις ακολουθούσαν είχαν απώλειες βαθμών.

Οι Φαίακες εμφανίστηκαν στον Ταύρο αποφασισμένοι να μην επιτρέψουν στον Φωστήρα να ελπίζει σε θετικό αποτέλεσμα (0-1). Είχαν δοκάρι στο 18ο λεπτό με τον Μπαντοβαλίεφ και πανηγύρισαν τέσσερα λεπτά αργότερα το γκολ του Κόντου. Η αποβολή του Μαραγκού στο 77ο λεπτό δεν δημιούργησε ιδιαίτερα προβλήματα στους φιλοξενούμενους, αν και οι γηπεδούχοι είχαν τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν στις καθυστερήσεις με ξαφνικό σουτ του Σμυρλή που βρήκε το δοκάρι.

Στα Χανιά, η Νίκη Βόλου κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση των τριών βαθμών χάρη στο γκολ που σημείωσε ένα λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Ανιέτε (0-1). Οι προσπάθειες των γηπεδούχων να φθάσουν στην ισοφάριση ήταν άκαρπες και η αποβολή του Μπουντόπουλου στο 77ο λεπτό βοήθησε το έργο των φιλοξενουμένων.

Δεν αναδείχθηκε νικητής στην αναμέτρηση του Βόλου (0-0) και ο Ολυμπιακός είδε τις πιθανότητες για την άνοδο να μειώνονται. Οι Θεσσαλοί υποδέχθηκαν τον Ηρακλή Ψαχνών και προσπάθησαν από το ξεκίνημα της αναμέτρησης να πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Εχασαν σημαντική ευκαιρία με τον Ιωάννου στο 18ο λεπτό, στη συνέχεια όμως εγκλωβίστηκαν από το αμυντικό παιχνίδι των φιλοξενουμένων. Στον ίδιο ρυθμό κύλησε και το δεύτερο ημίχρονο, με το τελικό αποτέλεσμα να αφήνει ικανοποιημένους τους παίκτες των Ψαχνών. Στην Κατερίνη, ο Ηρακλής αναζήτησε τη νίκη που θα τον έφερνε ακόμη πιο κοντά στις θέσεις που οδηγούν στη Σούπερ Λίγκα. Προηγήθηκε δύο φορές, με αυτογκόλ του Ζούρκου στο 45ο λεπτό και του Τσιλιανίδη στο 66ο, όμως ο Αιγινιακός βρήκε απαντήσεις με αυτογκόλ από τον Κοντέων στο 62ο λεπτό και τον Κουτσοσπύρο τρία λεπτά πριν από το φινάλε (2-2). Ο «Γηραιός» ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με εννέα παίκτες λόγω αποβολών των Πουρτουλίδη (48΄) και Χουάντερσον (88΄).

Η επόμενη αγωνιστική (24/5): Αιγινιακός – ΑΟ Χανιά, Νίκη Βόλου – Φωστήρας, Ηρακλής – Ολυμπιακός Βόλου, Κασσιόπη – Ηρακλής Ψαχνών.