ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

«Πράσινο» προβάδισμα διά πυρός και σιδήρου

Ο Παναθηναϊκός δεν νιώθει «ρουτίνα» παίζοντας στο ίδιο «έργο» με αντίπαλο τον Ολυμπιακό και οι «ερυθρόλευκοι» δεν μαθαίνουν από τα παθήματά τους. Παρότι «άγγιξαν» τη νίκη, έφυγαν για μία ακόμη φορά ηττημένοι από το ΟΑΚΑ, στον χθεσινό πρώτο τελικό των πλέι οφ (59-56). Και αν ο Παναθηναϊκός είπε πάλι «όχι» στον «αιώνιο» αντίπαλό του, ο Ολυμπιακός θα πρέπει να προβληματιστεί επειδή αδυνατεί να ολοκληρώσει ένα «διπλό» στο Μαρούσι, έστω και απέναντι στον χειρότερο Παναθηναϊκό της χρονιάς. Δύο καλάθια των Λάσμε και Ματσιούλις και δύο βολές του Ούκιτς, στα δύο τελευταία λεπτά, ήταν αρκετά για να κατοχυρώσουν εν αρχή το «πράσινο» πλεονέκτημα έδρας.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε με «εκτόξευση» τον πρώτο τελικό, επιβάλλοντας τους δικούς του αμυντικούς κανόνες και κάνοντας σίγουρες επιλογές στην επίθεση, περνώντας την μπάλα στην αντίπαλη ρακέτα. Οι «πράσινοι», ακόμα κι αν δεν σκόραραν σε κανένα από τα εννιά τρίποντα που επιχείρησαν στο πρώτο ημίχρονο (35-26), δεν ανησύχησαν απο τον Ολυμπιακό, γιατί διατήρησαν το σταθερό προβάδισμα που είχαν με το «καλημέρα» του αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν και πάλι υπερβολικά αγχωμένοι, τουλάχιστον στο πρώτο δεκάλεπτο (19-6). Σκόραραν ένα καλάθι (Περπέρογλου) στα πρώτα επτά λεπτά, προτίμησαν τα περιφερειακά σουτ που ήταν άστοχα, ενώ ήταν… αποκλεισμένοι από τη ρακέτα των γηπεδούχων. Το 24-8 στο 12΄ ήταν απόρροια των επιθετικών πρωτοβουλιών του Διαμαντίδη και κυρίως της επιλογής του Αλβέρτη να αξιοποιήσει τη δύναμη του Ματσιούλις, είτε είχε στην πλάτη του τον Λοτζέσκι, είτε τον Περπέρογλου, είτε τον Κόλινς.

Ο Ολυμπιακός συνήλθε σταδιακά από τη σταθερή παραγωγικότητα του Περπέρογλου και ενώ ο Σπανούλης είχε αρχίσει να προσθέτει μία ακόμα άσχημη επίσκεψή του στο ΟΑΚΑ, οι Πειραιώτες έφτασαν σε απόσταση αναπνοής (38-36 στο 24΄30΄΄), καθώς «τρύπησαν» την άμυνα του «τριφυλλιού» με τους ψηλούς τους. Τα αντανακλαστικά του ΠΑΟ ήταν άμεσα και εφτά συνεχόμενοι πόντοι διεύρυναν το προβάδισμά του, ενώ οι παίκτες του Μπαρτζώκα επανέφεραν ανεπιτυχώς την επιλογή των σουτ. Με την υπόδειξη αντιαθλητικού φάουλ του Λοτζέσκι στον Λάσμε, οι γηπεδούχοι άρχισαν το 4ο δεκάλεπτο με συν 10 (5141), αλλά το επιθετικό «μπλακ άουτ» που τους προκάλεσε η άμυνα του Ολυμπιακού (οι πρώτοι πόντοι των «πρασίνων» στο δεκάλεπτο ήρθαν στο 2,13΄΄ πριν από το φινάλε) στο μεγαλύτερο ποσοστό του δεν είχε προηγούμενο. Το καλάθι του Λάσμε ήταν βάλσαμο, αν και είχαν προηγηθεί 12 συνεχόμενοι πόντοι του Ολυμπιακού, χωρίς όμως να είναι αρκετοί (μοιραία τα δύο συνεχόμενα λάθη του Περπέρογλου και τα αψυχολόγητα σουτ του Σπανούλη) για την πλήρη ανατροπή ενός αγώνα τον οποίο ο Παναθηναϊκός τελείωσε με 1/20 τρίποντα!

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπράμος, Κάρι 2, Φώτσης, Ούκιτς 4, Λάσμε 11, Μαυροκεφαλίδης 5, Διαμαντίδης 9, Γκιστ 11 (1), Ματσιούλις 15, Ράιτ 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πέτγουεϊ, Ντάνστον 13, Σπανούλης 7 (1), Περπέρογλου 15 (3), Παπαπέτρου, Σλούκας 2, Κόλινς 7 (1), Σίμονς, Λοτζέσκι 6 (2), Πρίντεζης 6, Μάντζαρης.

• Ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε το πλεονέκτημα έδρας του Πανιωνίου, στον μικρό τελικό των πλέι οφ, νικώντας (65-60) στη Νέα Σμύρνη και θα έχει την ευκαιρία να το κατοχυρώσει εάν επικρατήσει των «κυανέρυθρων» στον δεύτερο αγώνα που θα γίνει την ερχόμενη Δευτέρα, στο κλειστό της Πυλαίας.